XMC1403Q048X0200AAXTMA1
DigiKey Part Number
448-XMC1403Q048X0200AAXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC1403Q048X0200AAXTMA1
Description
XMC1000
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 200KB (200K x 8) FLASH PG-VQFN-48-73
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 12x12b SAR
Core Processor
ARM® Cortex®-M0
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
48MHz