AIMZH120R020M1TXKSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 31
Datasheet
N-Channel 1200 V 100A (Tc) 429W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-11
AIMZH120R020M1TXKSA1
DigiKey Part Number
448-AIMZH120R020M1TXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIMZH120R020M1TXKSA1
Description
SIC_DISCRETE
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 20 V
Mfr
Vgs (Max)
+23V, -5V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2667 pF @ 800 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
429W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V, 20V
Supplier Device Package
PG-TO247-4-11
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 43A, 20V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 13.7mA