AIMCQ120R020M1TXTMA1
DigiKey Part Number
448-AIMCQ120R020M1TXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-AIMCQ120R020M1TXTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-AIMCQ120R020M1TXTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIMCQ120R020M1TXTMA1
Description
SIC_DISCRETE
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 116A (Tc) 577W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-22
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AIMCQ120R020M1TXTMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 13.7mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 20 V
Series
Vgs (Max)
+25V, -10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2667 pF @ 800 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
577W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V, 20V
Supplier Device Package
PG-HDSOP-22
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 43A, 20V