AIKQ120N60CTXKSA1
DigiKey Part Number
AIKQ120N60CTXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIKQ120N60CTXKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 160A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 160 A 833 W Through Hole PG-TO247-3-46
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
772 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
33ns/310ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 120A, 3Ohm, 15V
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Grade
Automotive
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
160 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
480 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 120A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-46
Power - Max
833 W