AIKQ120N75CP2XKSA1
DigiKey Part Number
448-AIKQ120N75CP2XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIKQ120N75CP2XKSA1
Description
IGBT 750V 150A TO247-3-46
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 750 V 150 A 682 W Through Hole PG-TO247-3-46
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AIKQ120N75CP2XKSA1 Models
Category
Gate Charge
731 nC
Manufacturer
Infineon Technologies
Td (on/off) @ 25°C
71ns/244ns
Packaging
Tube
Test Condition
470V, 120A, 5Ohm, 15V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
750 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
360 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.5V @ 15V, 120A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
682 W