DF51A-12DP-2DSA(01)
DigiKey Part Number
H125912-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF51A-12DP-2DSA(01)
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF51A-12DP-2DSA(01) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.331" (8.40mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Style
Voltage Rating
250V