DF51-12DS-2C
DigiKey Part Number
H125877-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF51-12DS-2C
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF51-12DS-2C Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Detent Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)