DF3A-12P-2DSA
DigiKey Part Number
H2104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF3A-12P-2DSA
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF3A-12P-2DSA Models
Category
Contact Length - Mating
0.122" (3.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Series
Overall Contact Length
0.299" (7.60mm)
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Mated Stacking Heights
5mm