DF1E-2EP-2.5C
DigiKey Part Number
H3745-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1E-2EP-2.5C
Description
CONN PLUG HSG 2POS 2.50MM
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Plug White 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1E-2EP-2.5C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
White
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)