DF1BZ-4DP-2.5DS
DigiKey Part Number
H11025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1BZ-4DP-2.5DS
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1BZ-4DP-2.5DS Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.339" (8.61mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
White
Mounting Type
Voltage Rating
150V