DF11-32DP-2DS(52)
DigiKey Part Number
H2879-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11-32DP-2DS(52)
Description
CONN HEADER R/A 32POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 32 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF11-32DP-2DS(52) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V