M80-4000000F1-02-325-00-000
M80-4000000F1-02-325-00-000
Harwin’s Company Overview
M80-4000000F1-02-325-00-000
DigiKey Part Number
952-1242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4000000F1-02-325-00-000
Description
CONN RCPT 2POS SOLDER 12AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Gold 12 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-4000000F1-02-325-00-000 Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Harwin Inc.
Fastening Type
Screw Lock
Series
Cable Termination
Solder
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
12 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Jackscrews
Contact Type
Female Socket, Power
Contact Finish
Gold
Number of Positions
2
Color
Black
Pitch
0.157" (4.00mm)