G125-MV11605M2P
G125-MV11605M2P
Harwin Gecko Screw-Lok Series | Digi-Key Daily
G125-MV11605M2P
DigiKey Part Number
952-3633-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MV11605M2P
Description
CONN HEADER VERT 16POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MV11605M2P Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Threaded
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Rows
2
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Green
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
2A