G1K3N10G
DigiKey Part Number
4822-G1K3N10GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1K3N10G
Description
MOSFET N-CH 100V 5A TO-89
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 5A (Tc) 1.5W (Tc) Surface Mount SOT-89
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
130mOhm @ 5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
1.5W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Supplier Device Package
SOT-89
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V