G1K3N10G
DigiKey Part Number
3141-G1K3N10GTR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-G1K3N10GCT-ND - Cut Tape (CT)
3141-G1K3N10GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1K3N10G
Description
N100V, 5A,RD<130M@10V,VTH1V~2V,
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 5A (Tc) 1.5W (Tc) Surface Mount SOT-89
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
130mOhm @ 5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
644 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-89
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V