PHB30W-0700-42-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hatch Lighting
In Stock: 91
Datasheet
Parametric Equivalent
Hatch Lighting
In Stock: 44
Datasheet
Image for PHB30W-0700-42-S is not available
PHB30W-0700-42-S
DigiKey Part Number
1800-PHB30W-0700-42-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHB30W-0700-42-S
Description
PWR SUPPLY CC 700MA 30W 42VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
ERP Power, LLC
Power (Watts)
30 W
Series
Dimming
Analog, ELV, Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP
Part Status
Active
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.07" L x 1.03" W x 0.94" H (103.4mm x 26.2mm x 23.9mm)
Voltage - Input (Min)
120VAC
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Input (Max)
277VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
28 ~ 42V