PHB30W-0700-42
DigiKey Part Number
1800-PHB30W-0700-42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHB30W-0700-42
Description
PROGRAMMABLE CC LED DRIVER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
ERP Power, LLC
Power (Watts)
29 W
Series
Dimming
Analog, ELV, Triac
Packaging
Box
Ratings
IP20
Part Status
Active
Operating Temperature
90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
90%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
4.07" L x 1.03" W x 0.94" H (103.4mm x 26.2mm x 23.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC
Base Product Number
Voltage - Output
28 ~ 42V