B72210S2301K162
DigiKey Part Number
495-77578-1-ND - Cut Tape (CT)
495-77578-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S2301K162
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V