B43508B2567M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 149
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
In Stock: 935
Nichicon
In Stock: 262
560 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 210mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43508B2567M000
DigiKey Part Number
B43508B2567M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508B2567M000
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.47 A @ 100 Hz
Impedance
280 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
210mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C