B43642B2567M067 is available for purchase but is not normally stocked.
TDK
In Stock: 0
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Rubycon
In Stock: 149
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
In Stock: 935
Nichicon
In Stock: 262
560 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 140mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642B2567M067
DigiKey Part Number
495-B43642B2567M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642B2567M067
Description
CAP ALUM 200V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43642B2567M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.54 A @ 100 Hz
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C