B43504E2108M002 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 130mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43504E2108M002
DigiKey Part Number
B43504E2108M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504E2108M002
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C