B43644B2108M002 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 110mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43644B2108M002
DigiKey Part Number
B43644B2108M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644B2108M002
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.12 A @ 100 Hz
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C