B41896C5398M002
DigiKey Part Number
495-B41896C5398M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41896C5398M002
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3900 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 22mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
3.84 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C