B41896C5398M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 79
Datasheet
3900 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 68mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 125°C
B41896C5398M000
DigiKey Part Number
B41896C5398M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41896C5398M000
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B41896C5398M000 Models
Ripple Current @ High Frequency
3.84 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
68mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C