B41888C4228M000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-B41888C4228M000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B41888C4228M000 |
Description | CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 30mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B41888C4228M000 Models |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 2.459 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 27 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Voltage - Rated 16 V | Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm @ 10kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |