B41858C6107M006
DigiKey Part Number
495-B41858C6107M006TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C6107M006
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 646mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41858C6107M006 Models
Category
Mfr
Ratings
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
573 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
646mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C