B32671L0332J000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-3194-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32671L0332J000 |
Description | CAP FILM 3300PF 5% 1KVDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3300 pF Film Capacitor 500V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32671L0332J000 Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 110°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm) |
Tolerance ±5% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 500V | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Voltage Rating - DC 1000V (1kV) | Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |