B32656J1474J000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF Film Capacitor 600V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32656J1474J000
DigiKey Part Number
B32656J1474J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32656J1474J000
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 1.6KVDC RAD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32656J1474J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
600V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)