EFPLS1GJ474E102LH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 469
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 0
0.47 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLS1GJ474E102LH
DigiKey Part Number
283-EFPLS1GJ474E102LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLS1GJ474E102LH
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 1600VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
12 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 0.748" W (42.00mm x 19.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)