B32560J6152K189 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | B32560J6152K189-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32560J6152K189 |
Description | CAP FILM 1500PF 10% 400VDC 2DIP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1500 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.354" L x 0.098" W (9.00mm x 2.50mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Tolerance ±10% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 200V | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Voltage Rating - DC 400V | Applications General Purpose |