B32560J6152K000
DigiKey Part Number
495-75715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32560J6152K000
Description
CAP FILM 1500PF 10% 400VDC 2DIP
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.354" L x 0.098" W (9.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V