B32521C0225J000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 6 346
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 13 756
Datasheet
2.2 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32521C0225J000
DigiKey Part Number
495-1125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32521C0225J000
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32521C0225J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V