B32529D0225J000
DigiKey Part Number
495-1127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529D0225J000
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529D0225J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V