R2E190-RA50-21
DigiKey Part Number
381-2782-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2E190-RA50-21
Description
190 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 190mm Dia Ball 341.4 CFM (9.56m³/min) 4 Wire Leads
Category
Power (Watts)
70.0W
RPM
2450 RPM
Series
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
-13 ~ 167°F (-25 ~ 75°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
UL
Size / Dimension
Round - 190mm Dia
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Width
68.50mm
Voltage Range
100 ~ 130VAC