D2E097-CB11-26 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
ebm-papst Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Fan Blower, Centrifugal 115VAC Rectangular - 144mm L x 137mm H (97mm Dia) Ball 120.0 CFM (3.36m³/min) 2 Wire Leads
D2E097-CB11-26
DigiKey Part Number
D2E097-CB11-26-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2E097-CB11-26
Description
FAN BLWR CENT 144X140MM 115VAC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Bearing Type
Ball
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Fan Type
Blower, Centrifugal
Series
Noise
47.0dB(A)
Packaging
Bulk
Power (Watts)
43.00W
Part Status
Obsolete
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
115VAC
Weight
2.7 lbs (1.2 kg)
Size / Dimension
Rectangular - 144mm L x 137mm H (97mm Dia)
Material - Frame
Steel
Width
140.0mm