D2E097-CB11-32
DigiKey Part Number
381-2507-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2E097-CB11-32
Description
FAN BLWR CENT 144X140MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 115VAC Rectangular - 144mm L x 137mm H (97mm Dia) Ball 120.0 CFM (3.36m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Blower, Centrifugal
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Noise
47.0dB(A)
Series
Power (Watts)
43.00W
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, CSA, UL
Voltage - Rated
115VAC
Weight
2.7 lbs (1.2 kg)
Size / Dimension
Rectangular - 144mm L x 137mm H (97mm Dia)
Material - Frame
Steel
Width
140.0mm