P005-006-14RA
DigiKey Part Number
TL445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P005-006-14RA
Description
CORD 14AWG C14 RA TO C13 6' BLK
Detailed Description
6.00' (1.83m) Power Cord Black IEC 320-C14, Right Angle To IEC 320-C13 SJT
Category
Wire Gauge
14 AWG
Packaging
Bulk
Length
6.00' (1.83m)
1st Connector
IEC 320-C14, Right Angle
2nd Connector
IEC 320-C13
Voltage Rating
100 ~ 250VAC
Current Rating (Amps)
15A
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C