BK/AGC-10-R
DigiKey Part Number
283-2622-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/AGC-10-R
Description
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A
Melting I²t
486.0
Approval Agency
CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.008 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V