0313010.MX250P
DigiKey Part Number
F6242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0313010.MX250P
Description
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG
Detailed Description
10 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Melting I²t
760.0
Approval Agency
UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0083 Ohms