SMCJ8.5A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 17 500
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 500
Littelfuse Inc.
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ8.5A-13
DigiKey Part Number
SMCJ8.5ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ8.5ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ8.5A-13
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ8.5A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V