SMCJ6.5CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2 680
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 059
Datasheet
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 360
Microchip Technology
Microchip Technology
Bourns Inc.
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ6.5CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ6.5CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ6.5CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5CA-13
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ6.5CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V