DMTH10H029LFDFWQ-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
New at DigiKey
N-Channel 100 V 6.3A (Ta) 1.22W (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (SWP) (Type F)
DMTH10H029LFDFWQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH10H029LFDFWQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH10H029LFDFWQ-13
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V U-DFN2020
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
619 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
1.22W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (SWP) (Type F)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
29mOhm @ 6A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA