DHVSD3004SSQ-7
DigiKey Part Number
31-DHVSD3004SSQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DHVSD3004SSQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DHVSD3004SSQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHVSD3004SSQ-7
Description
DIODE ARR GP 300V 225MA SOT23-3
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 300 V 225mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Grade
Automotive
Technology
Standard
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
225mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.15 V @ 200 mA