DHVSD3004S3Q-7
DigiKey Part Number
31-DHVSD3004S3Q-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DHVSD3004S3Q-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DHVSD3004S3Q-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHVSD3004S3Q-7
Description
DIODE STANDARD 300V 225MA SOD323
Detailed Description
Diode 300 V 225mA Surface Mount SOD-323
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
225mA
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.15 V @ 200 mA
Supplier Device Package
SOD-323
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C