DHVSD3004S3-7
DigiKey Part Number
31-DHVSD3004S3-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DHVSD3004S3-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DHVSD3004S3-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHVSD3004S3-7
Description
DIODE STANDARD 300V 225MA SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 300 V 225mA Surface Mount SOD-323
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
225mA
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.15 V @ 200 mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C