B1100LB-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 26 229
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 48 241
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Similar
IXYS
onsemi
Taiwan Semiconductor Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 100 V 2A Surface Mount SMB
DO-214AA
B1100LB-13
DigiKey Part Number
B1100LBDITR-ND - Tape & Reel (TR)
B1100LBDICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1100LB-13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B1100LB-13 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F
100pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A