B1100LB-13-F
DigiKey Part Number
B1100LB-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
B1100LB-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
B1100LB-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1100LB-13-F
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B1100LB-13-F Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
100pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A