AP7361E-33FGE-7
DigiKey Part Number
31-AP7361E-33FGE-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7361E-33FGE-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7361E-33FGE-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7361E-33FGE-7
Description
IC REG LIN 3.3V 1A U-DFN3030-8
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A U-DFN3030-8 (Type E)
Category
Current - Quiescent (Iq)
91 µA
Mfr
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-UDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1A