LG Q396-PS-35-0-20-R18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 61 997
Datasheet
MFR Recommended
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 32 000
Datasheet
Green 573nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
LG Q396-PS-35-0-20-R18
DigiKey Part Number
475-LGQ396-PS-35TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LGQ396-PS-35CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LGQ396-PS-35DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LG Q396-PS-35-0-20-R18
Description
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LG Q396-PS-35-0-20-R18 Models
Category
Lens Size
1.00mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
150°, 120°
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
White
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.40mm