AP2114H-1.8TRG1
DigiKey Part Number
AP2114H-1.8TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2114H-1.8TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2114H-1.8TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2114H-1.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
EDA/CAD Models
AP2114H-1.8TRG1 Models
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
PSRR
68dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1A